Hogyan juthatunk több tárhelyhez kevesebb energiával?
Kategóriák
Ajánlatkérés

Egyedi szerver ajánlatkéréshez keresse fel mérnök kollégáinkat!

06-70/317-8420

info(kukac)szerverdiszkont.hu

Microsoft Azure

Office 365

Windows 10 Enterprise E3 CSP

Szakértelem

Egyedi szerver ajánlatok szakértője

Választék

Legnagyobb hazai szerver választék

Garancia

3-5 év gyártói garancia

Ingyenes szállítás

Ingyenes kiszállítás 100.000 Ft felett

Minősítéseink

Hírlevél


Feliratkozás!

Hogyan juthatunk több tárhelyhez kevesebb energiával egy adatközpontban?

Az UST Global IT szolgáltató néhány évvel ezelőtt határozta el, hogy bővíti adatközpontját a további növekedés biztosítása érdekében. Az elsődleges cél természetesen az IT infrastruktúra fejlesztése volt, ez azonban elméletben könnyebb feladatnak bizonyult, mint a gyakorlatban. A vállalat korábbi adatközpontjában 120 szervert üzemeltettek, ahhoz azonban, hogy a növekvő igényeknek eleget tehessenek, három év alatt további nyolcszáz darab szervert kellett volna beszerezniük, 2010-től kezdve. Ezzel nem csak az aktuális, de a jövőbeni igényeket is képesek lettek volna kielégíteni a tervek szerint.

Az első probléma akkor jelentkezett, amikor a pénzügyek szóba kerültek. A cég 2 millió dollárt különített el arra a célra, hogy felfejlessze adatközpontját, a 800 új szerver azonban mintegy 4 milliós beruházást jelentett volna. Ugyanakkor ha rendelkezésre álltak volna a megfelelő források, akkor is bajban lett volna a cég, ugyanis nem voltak képesek biztosítani a megfelelő mennyiségű energiát egy ekkora adatközpont fenntartásához. A központban akkoriban 70 KW energiát voltak képesek előállítani, amely a szervereke üzemeltette, és további 74 KW ment el a hűtőrendszerre. Bár helyük volt még bőven, a 2004-ben létesített központ energiafelhasználása elérte a felső határt. A cég IT-szakemberei ezért azon kezdtek el gondolkodni, hogyan lennének képesek biztosítani a megfelelő teljesítményt úgy, hogy közben nem lépik át a kritikus energiafelhasználási küszöböt sem. A megoldás a virtualizációban, az energiahatékony szerverekben és a rafináltabb adattárolási megoldásokban rejlett.

Első lépésként kapcsolatba léptek egy virtualizációban jártas céggel, és a már meglévő rendszerüket ültették át virtuálisra, hogy megbizonyosodjanak a megoldás életképességéről. Ezután azokat a szervereket cserélték le fokozatosan újabb, energiahatékonyabb módon működő darabokra, melyek már kiöregedtek. Ezzel az is lehetővé vált, hogy visszafogják a hűtési költségeket és a teljes energiafogyasztást. Végül külön nagy és kis sebességű tárakat vezettek be, így lehetőségük volt a gyakrabban és ritkábban használt adatok szétválasztására és a további optimalizálásra.

A cég adatközpontjában ma összesen ezer virtualizált szerver működik mindössze húsz fizikai szerveren. Az energiaigény mindössze 8 KW, tehát még egy nagyságrenddel alacsonyabb is, mint korábban a 120 fizikai szerver üzemeltetésekor volt. És az egész projekt mindössze 1,8 millió dollárba került. Az UST Global szakemberei ezzel egy olyan problémára találtak megoldást – legalábbis a következő évekre biztosan –, ami napjainkban az adatközpontok legnagyobb hátránya: az irdatlan energiaigényre (és ezzel a nagy környezeti lábnyomra) és az ezzel arányos hatalmas költségekre.