Saját ARM-chipet készíthet a Google
Kategóriák
Ajánlatkérés

Egyedi szerver ajánlatkéréshez keresse fel mérnök kollégáinkat!

06-70/317-8420

info(kukac)szerverdiszkont.hu

Microsoft Azure

Office 365

Windows 10 Enterprise E3 CSP

Szakértelem

Egyedi szerver ajánlatok szakértője

Választék

Legnagyobb hazai szerver választék

Garancia

3-5 év gyártói garancia

Ingyenes szállítás

Ingyenes kiszállítás 100.000 Ft felett

Minősítéseink

Hírlevél


Feliratkozás!

Saját ARM-chipet készíthet a Google

A jelek szerint a Google arra készül, hogy ejtse korábbi beszállítóját, az Intelt és saját ARM-alapú chipeket fejlesszen házilag legyártott szervereihez, adta hírül év végén a Bloomberg.
A hír jórészt spekuláció, egyelőre keveset tudni, a Google egyik szóvivője, Liz Markman azonban nemrég azt nyilatkozta, hogy a vállalat "folyamatosan a lehető legjobb infrastruktúra megalkotásán dolgozik, ami magában foglalja a hardverfejlesztést (minden szinten) és a szoftverfejlesztést is". A keresőóriás jelenleg az Intel ötödik legnagyobb vásárlója, így ha ARM-re váltanak, a vállalat azt meg fogja érezni.

Az elmúlt években a chipfejlesztők körében nagyon is kedvelt lett az ARM, CPU-ik ugyanis nem csak gyorsak és olcsók, de ami még ennél is fontosabb, kis energiaigényűek és kevesebb hőt bocsát ki. Ez elsősorban azok számára lényeges, akik nagy adatközpontokat, szerverfarmokat üzemeltetnek, mint az internetes óriásvállalatok, mint az Amazon, a Facebook vagy a Google.

Sokan vannak, akik szerint az Intel máris úton van a bukás felé, csak még nem tud róla. Az ARM ugyanis már az adatközpontokban igyekszik megvetni lábát azon ügyfelek meghódításával, akik számára elsődleges szempont a költséghatékonyság, pontosabban az alacsony beszerzési és üzemeltetési költségek. Törekvéseiket az is segíti, hogy az okostelefonokban, tabletekben már mindenhol ARM processzorok ketyegnek. Az x86-hívek szerint azonban a jelenlegi architektúrák nagy előnye, hogy kompatibilisek a jelenlegi meghajtókkal, ellentétben az ARM-el.

Ha a Google tényleg belevág a saját fejlesztésbe, sok hézagot kell majd kipótolniuk, nem is beszélve arról, hogy jelenleg nincsen olyan fejlesztőcsapatuk, aki képes lenne elvégezni a munkát. Arra tehát, hogy ezeket a chipeket használatba is vegyék, legalább 1-3 évet várni kellene. Ez ugyanakkor bizonyos előnyöket is biztosítana, hiszen elég idejük maradna a megfelelő szoftverek megírására.

A Google ezzel nagy lökést adhatna azoknak, akik jelenleg is az ARM-alapú architektúrák fejlesztésén dolgoznak, hosszú távon ez pedig jóval nagyobb okot szolgáltatna a fejtörésre az Intelnek, mint az, hogy elbuknak néhány millió megrendelést évente.