HP vs. Oracle: Tovább folyik a per az Itanium szerverekről
Kategóriák
Ajánlatkérés

Egyedi szerver ajánlatkéréshez keresse fel mérnök kollégáinkat!

06-70/317-8420

info(kukac)szerverdiszkont.hu

Microsoft Azure

Office 365

Windows 10 Enterprise E3 CSP

Szakértelem

Egyedi szerver ajánlatok szakértője

Választék

Legnagyobb hazai szerver választék

Garancia

3-5 év gyártói garancia

Ingyenes szállítás

Ingyenes kiszállítás 100.000 Ft felett

Minősítéseink

Hírlevél


Feliratkozás!

HP vs. Oracle: Tovább folyik a per az Itanium szerverekről

A HP és az Oracle közel két éve áll perben egymással az Itanium szerverek támogatásának korábbi befejezése miatt. Első körben a Hewlett-Packard ugyan győzelmet aratott az Oracle felett, most azonban az a kérdés, valójában ki mennyi forgalomkiesést szenvedett el, és ez kinek a hibája. A HP és az Oracle éveken keresztül szoros technológiai szövetségesek voltak, az előbbi cég által forgalmazott Itanium típusú szervereket általában az utóbbi által kínált szoftverek alá vásárolták a piacon. Miután azonban az Oracle felvásárolta a Sunt, úgy döntöttek, felhagynak az Itanium szerverek támogatásával.

A HP keresete szerint ezzel a lépéssel mintegy 4-4,2 milliárd dolláros kárt okoztak nekik, mivel a szervereik iránti forgalom gyorsan és jelentősen visszaesett. Eközben pedig ironikus módon az Oracle sem profitált a lépésből, a kieső bevételek elsősorban az IBM-hez vándoroltak át.

Első fokon a bíróság helyt adott a HP kérésének, és arra kötelezték az Oracle-t, hogy folytassák az Itaniumok támogatását, most azonban a szoftvercég azt állítja, ők is jelentős károkat szenvedtek el. Az Oracle állítása szerint azzal, hogy a HP és partnerük, az Intel eltitkolták a piac elől, hogy meg kívánja szüntetni az Itanium-alapú gépek forgalmazását, legalább 95 millió dolláros profittól ütötték el őket.

A tanúk előzetes meghallgatása során a bíróság előtt megszólalt egy piaci szakértő, aki szerint a HP már 2008-ban elkezdte a félrevezető információk kommunikálását. A szakértő a rendelkezésre álló adatok alapján megbecsülte, mennyivel csökkentek volna az eladások, ha a HP bevallja, hogy kivezeti Itanium-alapú gépeit, valamint hogy ezzel szemben mennyi szervert adtak el a mai napig. A két adat közötti különbség azon vásárlások száma, amely a konkurens cégekhez vándorolhattak volna. Az egyik ilyen az Oracle lehetett volna, amely a Sun Microsystems felvásárlása óta maga is high-end SPARC szervereket forgalmaz. A különböző kapcsolt szolgáltatások és támogatások profitjával együtt a szakértő szerint az Oracle mintegy 94,57 millió dollártól esett így el.

A HP ügyvédei most arra törekednek, hogy a tanúvallomás ne juthasson el az esküdtekig. Eközben ők egy jóval nagyobb, több mint négymilliárd dolláros kiesést akarnak ráverni az Oracle-re. Szakértőjük, Jonathan Orszag elmondása szerint a HP 2011-es második negyedévében, tehát az Oracle bejelentése idején 11 százalékot zuhantak a bevételek az előző pénzügyi évhez képest. A következő negyedévben ez már 18,1 százalék volt, a rákövetkezőben pedig 32. Ez annak hatása volt, hogy az Oracle által keltett bizonytalanság miatt a hosszútávra tervező vásárlók elfordultak a HP-től. Az Oracle szerint ugyanakkor az eladások csökkenése elsősorban más tényezőknek köszönhető, így az Itaniumok kivezetése napvilágra kerülésének és a HP időközbeni piaci bizalomvesztésének.